Akumulator kwasowo-ołowiowy POWERMAT VRLA AGM C20 / 12V / 100Ah
Model: PM-AGM-100AHM2
Zastosowanie:
- Zasilacze awaryjne UPS
- Oświetlenia awaryjne
- Zasilanie zabawek elektrycznych
- Zasilanie sprzętu medycznego
- Awaryjne zasilanie automatyki
- Systemy baterii solarnych (fotowoltaika)
- Systemy zabezpieczeń alarmowych
- Zasilanie w przyczepach kempingowych, kamperach
- Systemy radiofoniczne
- Systemy energii odnawialnej
- Maszyny czyszczące, itp.
Dane techniczne
- Napięcie: 12V
- Pojemność: 100Ah
- Typ: VRLA (AGM - Absorbed Glass Mat)
- Waga: 25,1kg
- Żywotność: 7 - 9 lat
- Prąd inicjacji: mniejszy niż 30A
- Wymiary: 324 x 168 x 215 [mm]
- Złącze (+) z frontu po lewej stronie
Czas i charakterystyka rozładowywania modelu PM-AGM-100AHM2
- 100Ah / 5.0A (20 godzin; 1.80V na celę przy 25°C)
- 90Ah / 9.0A (10 godzin; 1.80V na celę przy 25°C)
- 80.5Ah / 16.1A (5 godzin; 1.75V na celę przy 25°C)
- 52.7Ah / 52.7A (1 godzina; 1.60V na celę przy 25°C)
Pojemność akumulatora C20
Akumulator poddany obciążeniu 5A utrzyma napięcie powyżej napięcia odcięcia przez 20 godzin. Oznacza to, że akumulator ma pojemność C20 = 100Ah (5A x 20h).
Złącze akumulatora
Dzięki zastosowaniu litej miedzi połączenie akumulatora z urządzeniem znacznie zmniejsza straty przewodzenia. W zestawie dołączone są 2 solidne śruby na gwint M8 z podkładkami sprężynującymi i płaskimi.
Żywotność akumulatora - (od 7 do 9 lat przy pracy buforowej)
- Praca cykliczna - akumulator jest podstawowym źródłem zasilania urządzenia i po naładowaniu jest podłączany od odbiorników, po rozładowaniu - ponownie ładowany.
- Praca buforowa (zasilanie awaryjne) - akumulator jest cały czas podłączony do układu ładowania i stanowi awaryjne źródło zasilania w przypadku zaniku napięcia sieciowego.
Różnice pomiędzy żywotnością przy pracy cyklicznej.
Akumulatory typu AGM, są wrażliwe na nadmierne rozładowanie. Zbyt głębokie rozładowanie akumulatora powoduje ograniczenie jego możliwości magazynowania energii, zmniejszenie pojemności i skrócenie żywotności. Przyczyną nadmiernego rozładowania może być również pozostawienie rozładowanego akumulatora przez zbyt długi czas bez ładowania. Zbyt głęboko rozładowane akumulatory ulegają zasiarczeniu, które objawia się częściową i nieodwracalną utratą dostępnej pojemności. Minimalne dopuszczalne napięcie rozładowania akumulatora wynosi 10.5V dla akumulatorów 12V.
W przypadku używania akumulatorów typu C20 znacznie większe zastosowanie, jeśli chodzi o wydajność i żywotność znajdą przy rzadkich rozładowywaniach, np. przy zasilaczach awaryjnych UPS, systemach zabezpieczeń (czyli pracach buforowych). Do pracy cyklicznej zalecane są akumulatory typu C10; C5.
Bezobsługowe akumulatory kwasowo-ołowiowe VRLA.
Dzięki swoim zaletom i właściwością eksploatacyjnym coraz częściej zastępują tradycyjne akumulatory tzw. mokre zarówno kwasowe, zasadowe jak i niklowo-kadmowe. Podstawową różnicą jest to, iż nie wymagają one czynności konserwacyjnych podczas eksploatacji, takich jak: uzupełnianie wody lub kontrola gęstości i poziomu elektrolitu.
Akumulatory VRLA są akumulatorami szczelnymi i dzięki temu mogą pracować w dowolnej pozycji. W normalnych warunkach eksploatacji nie wydzielają gazów, dzięki szczelności są bezpieczne w eksploatacji i nieszkodliwe dla otoczenia (nie istnieje niebezpieczeństwo poparzenia kwasem siarkowym). Z uwagi na fakt, iż nie wydzielają gazów nie wymagają specjalnych pomieszczeń z wentylacją.
Technologia AGM - (Absorbed Glass Mat)
W odróżnieniu od technologii (GEL - żelowej) elektrolit jest uwięziony w separatorach z włókna szklanego o dużej porowatości. Dodatkowo dzięki zastosowaniu płyt ołowiowych o większej gęstości materiału uzyskano dużo głębsze rozładowywania i większą ilości cykli pracy w stosunku do standardowych akumulatorów AGM.
Obudowa akumulatora wykonana jest z materiału typu ABS, a ogniwa z miedzi.
Akumulatory AGM można łączyć szeregowo lub równolegle w celu uzyskania większego napięcia lub większej pojemności. Połączenie szeregowe zwiększa napięcie a połączenie równoległe zwiększa pojemność.